Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“VP Globe 40”. Loftslampe med skærme af akryl, indvendigt ophæng med rød- og blålakerede aluminiumsskærme. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Frandsen Lighting. Diam. 40.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected Works”, Vitra Design Museum, 2000, s. 290.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Alle plastik “discs” mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Tvangssalg, 17. februar 2020
17 bud