12027/​136

Jens Peter Lund (f. 1821, d. 1871)

Jens Peter Lund: En hund og et par søfolk fanget på en isflage. Sign. og dateret Lund den 15 Mai 1840. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 17×23,5. Rammemål 26×32,5.

Papir let gulnet. Foxing pletter. Ramme med skrammer og afslag.

Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK