Jens Peter Lund (f. 1821, d. 1871)
Jens Peter Lund: En hund og et par søfolk fanget på en isflage. Sign. og dateret Lund den 15 Mai 1840. Bly og lavering på papir. Bladstørrelse 17×23,5. Rammemål 26×32,5.
Papir let gulnet. Foxing pletter. Ramme med skrammer og afslag.
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020