Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Jens Thirslund (f. Kolding 1892, d. København 1942)
Vase og cirkulært fad af lertøj. Vase dekoreret med lys brungrøn og okker glasur. Sign. HAK. H. 26. Fad dekoreret med dyremotiv i gråt, rosa og gult. Underside med hvid glasur. Sign. HAK. H. 4,2. Diam. 18,6. Udført hos Kähler. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase: Øverste kant og fodrand med en lille afskalning i glasur. Fad: Enkelte minimale glasurafskalninger.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
21 bud