2115/​653

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Jens Thirslund (f. Kolding 1892, d. København 1942)

Vase og cirkulært fad af lertøj. Vase dekoreret med lys brungrøn og okker glasur. Sign. HAK. H. 26. Fad dekoreret med dyremotiv i gråt, rosa og gult. Underside med hvid glasur. Sign. HAK. H. 4,2. Diam. 18,6. Udført hos Kähler. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase: Øverste kant og fodrand med en lille afskalning i glasur. Fad: Enkelte minimale glasurafskalninger.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

21 bud

2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK