2438/670
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Lufthavnsstolen”. Et par lænestole med ben af stål. Sider, sæde og ryg betrukket med sort kunstskind. Model AP-34U. Udført hos AP-stolen. (2)
Litteratur: AP-Stolen katalog 1964.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud