1444/​511

Jørgen Gammelgaard (f. 1938, d. 1991)

Et par Foldeskamler med stel af rustfrit stål, krydsstillede ben, sæde udspændt med gult nylonvæv. H. 38. B. 46. L. 59. (2)

Litteratur: Arne Karlsen: “Dansk Møbelkunst i det 20. århundrede”, bd. 2, gengivet og omtalt s. 248.Litteratur: Frederik Sieck: “Nutidig dansk møbeldesign”, 1981, gengivet og omtalt s. 46.

Pæn stand med let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. oktober 2014

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK