1504/​726

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 29”. Skammel af nøddebejdset bøg, betrukket med lyst mønstret møbelstof. Designet 1954. Udført hos A.P. Stolen, Købehavn. H. 40. L. 70. B. 41.

Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1954.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 9, 1954, s. 143.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben. Ben er løse ved samlinger, har været limet.

Moderne kunst og design, 20. januar 2015

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK