Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
“RA”. Sjælden bordlampe med stel af forkromet metal, cirkulær base med afbryder, skærme af opalglas. Model 5908. Udført 1939–40 hos Kjøbenhavns Lampe- og Lysekronefabrik (KLLF, senere Lyfa). H. 42.
RA lampens første skitse så dagens lys i 1931. Den var blandt den dengang kun 25 årige Piet Heins allerførste opfindelser. Lampen blev produceret af glas fra 1939 og et par år frem samt igen i 1969, denne gang af metal hvor den fik en renæssance i alle datidens stærke farver.
Kjøbenhavns Lampe- og Lysekronefabrik modtog en guldmedalje for RA lampen på verdensudstillingen i Bruxelles i 1935.
Litteratur: Helge Wamberg “Verdensudstillingen i Bruxelles, 1935”, s. 163.
Litteratur: “Fysisk Tidsskrift”, 1932, s. 92.
Litteratur: AHE-katalog nr. 386, 1939.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærmophæng med mindre skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021