Vasily Yakovlevich Grachev (f. Rusland 1831, d. sst. 1905)
Russisk skulptur af patineret bronze forestillende trojkakørsel med en kosak i høj fart. Sign. Grachev (med kyrilliske bogstaver). C. F. Woerffel Bronzestøberi i Skt. Petersborg. L. 24.
Proveniens: Erhvervet i Danmark af nuværende danske ejer i 1960'erne.
Løst seletøj (og muligvis med enkelte mangler). En skrue mangler i bunden.
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018