Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af egetræ, sæde udspændt med naturfarvet patineret kernelæder. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup. H. 37.
Litteratur: Mobilia 1957. Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f.Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skind afknækket ved en samling samt flere flænger og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
15 bud