2025/​72

Piero Fornasetti (f. 1913, d. Milano 1988)

Figur af porcelæn i form af siddende kat, dekoreret i sort glasur med forgyldte pletter. Udført og mærket hos Fornasetti Milano. H. 30.

Enkelte overfladeridser og -mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

2.800 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK