2025/72
Piero Fornasetti (f. 1913, d. Milano 1988)
Figur af porcelæn i form af siddende kat, dekoreret i sort glasur med forgyldte pletter. Udført og mærket hos Fornasetti Milano. H. 30.
Enkelte overfladeridser og -mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020
Vurdering
Hammerslag