2014/705
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Et sæt på fire stole med stel af bøg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Model J 39. Formgivet 1947. Udført for FDB. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Lak med slitage. Papirgarn er intakt dog med slitage.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud