“No. 6”. Bestik- og serveringsdele af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Samlet vægt ekskl. flaskeåbner 915 g. (17)
Bestående af: 2 middagsgafler L. 20., 2 frokostgafler L. 17,3., 1 dessertske L. 17,4., 3 teskeer L. 13,5–13,8., 1 serveringsspade med bredt laf L. 19., 1 lille flaskeåbner L. 8,2., 1 sukkerske L. 12,4., 1 lille serveringsgaffel med bredt laf L. 15,4., 1 flødeske L. 15., 1 sauceske L. 17., 1 serveringsske L. 25,5., 1 suppeøse L. 29,4., 1 tesi L. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Gafler med slitage på spidser.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
26 bud