Gerd Hiort-Petersen, m.fl. (f. 1937)
Gerd Bøgelund, m.fl. (f. Gentofte 1923, d. 1987)
Eva Stæhr-Nielsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Fem skåle af stentøj, delvis med indridset dekor. Dekoreret med hhv. celadonglasur og transparent glasur. Sign. hhv. monogram for Gerd Bøgelund, Eva Stæhr Nielsen og Gerd Hiort-Petersen. Kgl. P. Unika. H. 7–8,3. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hiort-Petersen-skål med afslag på øverste kant.