2442/​581

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

“Magnolia”. Thekande af sterlingsølv med hamret overflade. Stjerthank af udskåret elfenben. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 2B. Vægt ca. 502 g. H. 12. L. 22.

Litteratur: Janet Drucker: “Georg Jensen - A Tradition of Splendid Silver”, ill. s. 187.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte minimale buler. Mindre hårrevner på elfenben.

Effekter der er lavet af elfenben eller indeholder dele heraf, kan ikke opnå eksport-CITES, og således ikke transporteres ud af EU. Bydere udenfor EU er derved reelt afskåret fra at købe dette emne.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?