1502/1519
Et par figurer af porcelæn i form af påfugle stående på klippe med pousserede blomster, dekorerede i farver. Kina, 19. årh. H. ca. 23 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene knækket et par gange på hals og repareret samt mangler sine hovedfjer, blomster med afslag, fejlbrænding i form af revner.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag