1502/​1519

Et par figurer af porcelæn i form af påfugle stående på klippe med pousserede blomster, dekorerede i farver. Kina, 19. årh. H. ca. 23 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene knækket et par gange på hals og repareret samt mangler sine hovedfjer, blomster med afslag, fejlbrænding i form af revner.

Varia, 8. januar 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK