1921/​1503

Kinesisk figur af porcelæn i form af en Luohan siddende med en chilong dekoreret i farver. Qing, ca. 1900. H. 43 cm.

Proveniens: Ingeniør, konsul Paul Müller, som i 1916 udsendtes til den Shenzhen, hvor han havde sit virke frem til 1933. Han blev gift i Kina 1. oktober 1916 med Rigmor Oluffa Dagmar Krabbe f. 24. januar 1892.

Talrige reparationer og revner. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag