2426/​2201

Vacheron & Constantin & Carl Ranchs Eftf.

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med sorte arabertal og guldvisere. Støvkapsel af 14 kt. guld. Ø 53,5 mm. 1910–20'erne.

Carl Ranchs Eftf. solgte ofte ure hvor værket kom andetsteds fra. Dette er et af sjældent god kvalitet fra Vacheron & Constantin. Både kasse og værk er signeret/stemplet Vacheron & Constantin. Uret vejer ca. 106 g.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Monogram på kassens yderside.

Fra i Lyngby

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

900678 11.000 DKK
1159037 10.500 DKK
900678 10.000 DKK