1502/1557
Engelsk lanterneur af messing, top med slagklokke af jern, ciseleret skive, én viser, ny vægkonsol af træ, et lod. Sign. Wm. Rayment, Stow Markett. 18. årh. H. 40. B. 15. D. 15.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Et lod samt pendul medfølger.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag