12015/83
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Ronkedor”. Udstillingsplakat fra Det kongelige Bibliotek 1980–1981. Tryksigneret Scherfig. Offset tryk i farver. Bladstørrelse 68×47,5. Uindrammet.
Litteratur: Lena Lambert. “Scherfig Katalog”, 2006. Nr. 149, s. 54–55.
Lette brugsspor.
Kunst, antikviteter & design, 9. april 2020
Vurdering
Hammerslag