2009/950
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bøg, betrukket med lysegrøn dybhæftet uld. 1940–1950'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Pletter og skjolder på betræk. En knap mangler.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag