2009/​950

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af bøg, betrukket med lysegrøn dybhæftet uld. 1940–1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Pletter og skjolder på betræk. En knap mangler.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag