Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)
Blanc de chine vase modelleret med moiver i relief. Sign. monogram. Stemplet Kgl. P., 4103. Udført 1964. H. 33.
Vasen er afbildet sammen med kunstneren i en reklame fra Den Kongelige Porcelænsfabrik i “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, 1947, med følgende tekst: “Hans H. Hansen har en sjælden fin Formsans og et Blik for det ædle i Kunstnen. Som Modelmester er han den bedste Hjælper og Raadgiver, og som selvstændig Kunstner forener han Stil med Ynde”.
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020