2143/912
Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)
Tre-personers sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg og løse hynder betrukket med sort skind. Model CS 800. Formgivet 1956. Udført hos Chr. Sørensen. L. 180.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag