2143/​912

Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)

Tre-personers sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg og løse hynder betrukket med sort skind. Model CS 800. Formgivet 1956. Udført hos Chr. Sørensen. L. 180.

Litteratur: Mobilia 1957.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK