911/365
Fransk empire lysekorne af forgyldt bronze med seks lysarme i form af svaner med fiskehaler. 19. årh.s begyndelse. H. 72. Diam. 60.
Proveniens: Den danske connaisseur, antikvitetshandler og samler Arne Schlesch (1922–2010).
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022
Vurdering
Hammerslag