Lucie Rie (f. Wien 1902, d. London 1995)
Cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med mat hvid glasur, fodrand uglaseret. Stemplet monogram. Udført ca. 1970'erne. Unik. H. 11,5–12. Diam. 25,6–26,3.
Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Alders- og brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Udvendigt ses under påvirkning af UV-lys i alt fire hårrevner; L. 2–7,5 cm. fra øverste kant og ned, heraf er to synlige fra skålens inderside. Undersøgt med UV-lys.
Moderne kunst og design, 6. august 2024