Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine ved en klippekyst, antageligt England, med fiskere, der bjærger resterne af et forlist skib. Sign. Wilhelm Melbye 1868. Olie på lærred. 58×90.
Vilhelm Melbye var bosat i London fra ca. 1853 til 1866.
To minimale reparationer. Behov for let overfladerensning. Krakeleringer af varierende størrelse samt enkelt minimal afskalning. Delvist opmalet signatur.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. august 2022
19 bud