Carlo Dalgas (f. Napoli 1821, d. Slesvig 1851)
Et hestehoved. Sign. C. D. 48. Olie på papir monteret på malepap. 28×24.
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 219 (1927), nr. 247 (1931) samt dennes auktioner, del IV, Winkel & Magnussen, 1933 nr. 32.
Enkelte mindre buler og enkelte misfarvninger samt enkelte minimale stødmærker. Buet malepap. Nålehul i øvre og nedre højre hjørne. Behov for rensning.
877172 |