896/​602

Peter Carlsen (f. Holbæk 1955)

Claus Carstensen (f. Sønderborg 1957)

“Restaurant”, 2011. Serie på 10 værker. Heraf det første sign. på bagsiden HUA Carstensen & Carlsen I/S 2011. Olie og akryl på plade. Hvert værk 100×53. Samlet for serien 100×530. Uindrammet. (10), samt:

“Mor hvad har far gjort ved dig?”. Dyptikon. Begge sign. på bagsiden HUA Galilei Extra 230312 Carstensen/Carlsen. Olie og akryl på plade. Hvert værk 100×53. Samlet 100×106. Uindrammet. (2)

Samlet værk består således af 10 + 2. (12)

Proveniens: “Restaurationen”, Møntergade, København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 22. september 2020

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag