1950/423
Bouillotte lampe af bronze, støbt med svaner og ornamentik, justerbar skærm af grønmalet metal, tre lysarme. Louis XVI form. Ca. 1900. H. 64.
Løse samlinger. Reparation på den ene lysarm. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger på fatningskjulere. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag