2448/​320

Johan Markussen (f. 1906, d. 1994)

Parti fra Narsaq med Narsaq Fjeld/Qaqqarsuaq i baggrunden. 1991. Sign. J. Markussen 1991; sign. med datering på bagsiden. Olie på masonit. 42×61. Uindrammet.

Værket viser Markussens barndoms bygd, som han erindrer den med barndomshjem i det mindste af de tre lave tørvemurshuse bag kirken og Den Kongelige Grønlandske Handels butik og spækhus.

To mindre huller ved øverste kant monteret med ophæng.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?