2149/​704

Kai Nielsen, m.fl. (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

Julius Vilhelm Guldbrandsen, m.fl. (f. Slagelse 1869, d. Humlebæk 1960)

Et par fade, en vase, en lågkrukke samt en figur af porcelæn. Mindre fad dekoreret med sfinks- og slangemotiv samt årstallen 1900 og 1901. Nummeret 65 samt med montering bagpå for ophængning. Det største fad dekoreret med landskabsmotiv i grønne og blå glasurer. Sign. Julius Gudmundsen, V9, 9387. Unik. Vase dekoreret med stiliserede motiver i grønne og blå glasurer, mærket 136/8. Lågkrukke modelleret med gennembrudt mønster, dekoreret med blå og mørkeblå glasur. Sign. SM, 3241B/46. Figur i form af havdreng og fisk. Utydeligt sign. Kai N. Fade udført hos Kgl P. Vase, lågkrukke samt figur udført hos Bing & Grøndahl. Fad: Diam. 22,5 og 29,5. Vase: H. 17. Lågkrukke: H. 9,5. Figur: H. 19,5. (5)

Normal patina, herunder overfladeridser og mærker. Mindre fad med glasurbobbel indvendigt samt et mindre afslag på kant. Største tallerken med mindre afslag på bagsiden. Lågkrukke med aflag på inderside af låg samt på mønster. Figur 2. sortering.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag