2450/​9502

Ernst Meyer (f. Altona 1797, d. Rom 1861)

“Maleren Fritz Petzholdt paa Jagt i den romerske Campagne”. Sign. E. Meyer. På bagsiden af pappet dateret Rom 1836. Bly på papir. Bladstørrelse 24×13.

Proveniens: Edgar Collin. Bruun Rasmussen auktion 617, 1995 nr. 723–2.

Som 16-årg kom Fritz Petzholdt (1805–1833) i lære hos maleren J. M. Baruël (1809–1862), og han blev efterfølgende i 1824 optaget på modelskolen. Petzholdt gik målrettet efter at uddanne sig til landskabsmaler, men måtte alligevel igennem den obligatoriske undervisning på modelskolen, før han kunne specialisere sig i landskabsmaleriet, blandt andet igennem privatundervisning hos C. W. Eckersberg (1783–1853).

Finansieret af sin far, påbegyndte Petzholdt i 1829 en længere rejse, som startede over Hamborg og Harzen. I foråret 1830 fortsatte rejsen mod Italien, og i oktober ankom han til Rom. I et halvt år brugte han tiden på at lære Rom at kende, men da foråret kom, begyndte han – sammen med andre danske malere i Rom – at udforske byens omegn og bjergene. Via hans skitsebøger kan man følge ham langs Via Appia og længere ud i Campagnen, hvor nærværende tegning forestillende Petzholdt på jagt, tegnet af Ernst Meyer, er fra. Meyer, der boede i Italien i størstedelen af sit liv, har fanget Petzholdt i 1836, i hans sidste år i Italien. Petzholdt døde kort tid efter, i 1838, i en alder af blot 33 år, og hovedparten af hans kunstneriske produktion, som ikke er særlig stor, er fra hans tid i Italien.

Papiret er gulnet en smule. Minimal flænge ved signatur. Misfarvning i nederste venstre hjørne. Misfarvning fra tidligere montering langs nederste kant.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?