2414/810
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-1/1 Bombardement”. Ni-armet lysekrone med stel af bruneret messing, koniske fatningshuse af zink. Skærme samt bundskåle af matglas. Udført 1940–1950erne hos Louis Poulsen.
Dette emne handles i fuldmoms
Stel med kraftig slitage og defekter herunder ridser, mærker, skævheder samt bøjede og nogle manglende skærmholderben. Skærme med nogle mindre afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
11 bud