Foto endnu ikke klar
1923/​568

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Seks skåle af grønblåt presset glas. Formgivet med geometrisk mønster samt riller og blade i relief. Sign. Orrefors, SP 14 og 15. Udført 1920–30 hos Orrefors, Sverige. H. 10,5 og 16,5. Diam. 15 og 19. (6)

De pressede glas fra Orrefors kan ses som en del af den svenske bevægelse for “Vackrare vardagsvara” (Design for all). Idéen om at kunstnere og arkitekter i samarbejde med industrien kunne skabe produkter som var økonomisk tilgængelige for alle, men som var gennemtænkte og af enkel, men høj kvalitet.

Generelt med overfladeridser, mærker og minimale afslag. Ene af de største skåle med omfattende slitage/ridser på inderside.

Moderne kunst og design, 4. juni 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK