1442/863
L. Hjort m.fl.
Bordlampe, skål og vase af keramik, dekoreret med brunlig glasur, bordlampe modelleret med kvinder og abe. De to stemplet L. Hjort Denmark, nr. 655 og 010. Vase signeret. H. 9–26. (3)
Vase med lille glasur afskalning ved munding. Bordskål med nogle ridser. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 14. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag