2016/​129

Seks damelommeure af 14 og 18 kt. guld, heraf et dobbeltkapslet lavet til det tyrkiske marked, de fem med sidetryk, tre prydet med emalje dekoration, to med rosenslebne diamanter. Slut 19. årh./start 20. årh. Vægt inkl. broche af sterlingsølv 138 g. Kassediam. 23–34 mm. (6)

Proveniens: Dansk privat samling.

Urene fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Manglende emalje/afslag. Tre bagkapsler graveret med monogram. Et med fastmonteret brochenål. Et med defekt hængsel/løs medfølgende bagkasse.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

15 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK