1812/​928

Kähler m.fl. (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Vase af lertøj, modelleret med tre svungne hanke ved skuldre, dekoreret med gul og grøn glasur. Ej mærket. H. 16. Samt cirkulært fad af lertøj, dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Diam. 27. (2)

Vase med glasurreparationer ved fodrand. Fad med mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK