2439/​5

Engelsk George III standur i kasse af bemalet træ dekoreret med kineserier i guld, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans, værk med minutviser og kalender. Plekette sign. Christopher Goddard, London. 18. årh.s slutning. H. 215. B. 47. D. 23.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul beskadiget. To lodder medfølger. Værket med trænger til rens. Bemaling på kasse slidt og stedvist krakeleret.

I Lyngby

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?