Heinrich Reimers (f. Kiel 1824, d. sst. 1900)
Portræt af skruedampskibet “Sif” ført af kaptajn C. Böje 1873. Sign. Heinrich R[...] og utydeligt dateret. Betegnet “”Sif“ af Nyborg. Capt'n C. Böje 1873”. Olie på lærred. 48×71,5.
Skruedampskibet “Sif” blev efter stabelafløbningen i Odense 1873 bugseret til Kiel, hvor den fik indbygget sin dampmaskine.
Talrige krakeleringer. Afskalninger. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
10 bud