2140/583
Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
Komposition, 1957. Sign. A.M. samt dateret. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 28×22.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud