P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Efteraarslandskab. Udsigt fra Schloss St. Valentin i Tyrol”. Sign. S. K. Eppan Nobr. 1901. 30×70.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 703.Proveniens: Arkitekt, murermester Carl Schiøtz.Året 1901 blev et rejseår for familien Krøyer. I foråret drog de til Sicilien, hvor Søren og Marie traf familien Hirschsprung. I løbet af sommeren besøgte de også Bjørnstjerne Bjørnson i Norge. På Københavns Rådhus holdtes i august udstilling med mere end 31 værker af P. S. Krøyer, så da var de et smut i Danmark. I september gik turen til Tyrol, hvor Krøyer lejede Schloss Englar. Vibeke og Marie blev en måneds tid, hvorefter de rejste videre til Napoli, hvor de blev julen over. Krøyer blev og malede bl.a. nærværende maleri. Senere tog han alene over Berlin til Skagen.
Selected paintings, 9 June 2004