Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)
Interiør med kommode, 1922. Usign. Olie på lærred. 145×120
Litteratur: Preben Wilmann og Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1987, nr. 96 Litteratur: Berlingske Tidende, 27. juli 1922. Udstillet: “Lundstrøms Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, Rådhushallen, Århus og Kunstnernes Hus, Oslo, 1951, kat. nr. 43. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm”, Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 28. Udstillet: “Lundstrøm samlet privat”, Kildeskovshallen, Gentofte, 1976, kat. nr. 6. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 år”, Charlottenborg, København, 1993–1994, Fyens Kunstmuseum, Odense, 1994 og Randers Kunstmuseum, 1994, kat. nr. 52.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020