Sakyamuni buddha af forgyldt bronze siddende i dhyanasana med hans højre hånd holdende en myrobalan frugt og hans venstre i dhynamudra, løsthængende robe graveret med design. Base af træ. Kina, Ming 1368–1644. H. 57 cm. Figur eksl. base H. 50 cm. Vægt ca. 26.7 kg
Provenance: Lise Hüttemeier, daughter of C.K. Hansen former CEO of the East Asiatic Company, who acquired the buddha from H.V. Jacobsen, also a former director of the East Asiatic Company, who was a well-known major collector of Chinese art during his stay in China in the early 20th century.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom senest tirsdag den 25. november via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1028.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 21. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion og tæpper, 26. november 2014