2006/193
Dansk maler, 19. årh.
Skibsportræt af “Johan”. Usigneret. Gouache, vandfarve og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 37×46,5.
Papiret er let gulnet. En smule flosset ved kanten foroven. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag