873/144
'La Victoire de Napoleon'
Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Naploeon i stridsvogn trukket af bevingede heste, urhus båret af kvindelige figurer stående på kugler, urskive med timekrans af hvid emalje, frithængende regulator pendul. Paris, 19. årh.s midte. H. 100. B. 58. D. 28.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag