Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Rund krukke af hårdtbrændt lertøj, udvendigt med indridsninger i relief. Dekoreret med gråhvid glasur samt indridset motiv med glasurer i rødbrunt, brunsort og lys okker. Sign. monogram. Unik. H. 14,3–14,6. Diam. 18–18,3.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt kalk indvendigt i bund. Øverste kant med hårrevnedannelse (synligt gående fra øverste kant og ca. 7–8 cm. ned langs krukkens yder og inderside). Fodrand med nogle afslag - antageligt hidrørende fra frigørelse fra brændingsovn.
Moderne kunst og design, 23. april 2024