12203/​11

Knud Odde (f. Frøslev, Stevns 1955)

Lydia Lunch (f. New York 1959, Amerikansk poet)

Knud Odde - Lydia Lunch: The Right Side of My Brain. Illust. med 20 ætsninger af Odde samlet i indbundet bog med tekst af Lunch. Kbh: Trykt og udgivet af Niels Borch Jensen - Værksted for Kobbertryk, 1987. 26×34,5. Tekstarkene er trykt hos Chr. Jørgensen. Begrænset oplag på 25 eksemplarer. Dette eksemplar er nr. X. Hvert tryk er sign. af Knud Odde og bogen er i kolofonen signeret af Knud Odde og Lydia Lunch. Indbundet i helbind af maroquin (Aksel Pedersen).

Sælger oplyser: Meget velholdt.

Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

22 bud

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK