1703/519
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af eg. Sæde, sider, ryg og løse hynder betrukket med rød/brunt skind. Model 2213. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 220. D. 82.
Stel med brugspatina, herunder ridser, mærker samt mindre afslag på ben. Betræk med pletter, smuds, overfladiske krakeleringer samt varmemærke.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag