865/​297

Lev Felixovich Lagorio (f. Feodosia, Krim 1827, d. Skt. Petersborg 1905)

Parti fra Konstantinopel. Sign. L. F. Lagorio (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 23×32.

I 1885 fik Lev Felixovich Lagorio en bestilling af den russiske zar på en række værker med motiver fra den russisk-tyrkiske krig (1877–1878) og besøgte derfor Tyrkiet og Lilleasien. I den forbindelse malede han samtidig flere motiver fra Tyrkiet og Konstantinopel.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK