2023/735
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 478”. Højrygget lænestol af formbøjet ask med indlæger af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med orange uld. Formgivet 1986. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker på stel. Armlæn med slitage i lakering. Enkelte pletter på betræk - fortrinsvis på sædets front.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag