2022/​530

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Sæt på seks armstole af kirsebærtræ, ryg med fransk rørflet, sæde med flettede hørgjorde, løs hynde med vinrødt skind. Model PJ 301. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (6)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmede. Enkelte minimale defekter i flet.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK