2022/530
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på seks armstole af kirsebærtræ, ryg med fransk rørflet, sæde med flettede hørgjorde, løs hynde med vinrødt skind. Model PJ 301. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmede. Enkelte minimale defekter i flet.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag